Pocketboken har nått topplistan!

19 08 2011

Nu ligger pocketversionen av boken på Bokus topplista pocket facklitteratur, placering 10 av 20 på listan. Stort tack till alla er som hjälpt till med detta. Läs gärna recenssioner här och skriv gärna en själv om du vill!


Åtgärder

Information

2 responses

25 08 2011
Nils Hintze

Stort grattis till topplistan, Tobias!!! 🙂

Har läst din bok och nu börjat handla lite själv och nu letar jag efter fler inspirerande börcker, och framför allt böcker som lär ut grunderna i aktiehandel och hur börsen fungerar. Jag har tittat på ”Vinnande aktieplaceringar” av Tobbe Rosén- men när jag läste om den så fick jag intrycket att han rekommenderar en helt annan strategi än du, dvs både sälja och köpa – beroende på ”börsklimat”. Är det en annan ingång i aktiehandel än den du förmedlar, eller missförstår jag?

Har du någon bra grundbok att rekommendera? Jag är relativt kass på allt som har med ekonomi och ekonomiska termer att göra….

mvh

Nils

Ps, du kanske ska skriva en sådan grundbok? 😉

12 10 2011
TOBIAS SCHILDFAT

Hej Nils,
kul att höra ifrån dig, jag glömmer inte det inspirerande mötet med dig gällande skrivande på Stortorget i Lund!

Det enkla har fungerat bäst för mig, köp regelbundet och sälj väldigt sällan. Så det stämmer som du skriver, det är inte en strategi som uppmuntrar till många försäljningar, snarare att köpa och behålla så länge bolaget gör bra ifrån sig.

Bra grundböcker? Vi ställer frågan här på bloggen, någon som kan tips?

Hälsningar,
Tobias

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s




%d bloggare gillar detta: