Gäller både för privatpersoner OCH företag. Svea ligger idag på 2,90% men höjer med 0,25 punkter till 3,15% den 13 juli. Hur som helst tycker jag det är utmärkt att titta på SBAB:s erbjudande för pengar du har i kassan, inte minst om du har överskottslikviditet i ditt företag. Se till att du har så hög ränta som möjligt.
Hej. Har precis läst din bok. Inspirerande. Tänkte börja testa lite aktier istället för mitt fondsparande. En antagligen basic fråga. Vad är skillnaden på a och b aktier?
Tänkte köpa i något investmentbolag och i företaget jag jobbar på. Kanske blir mer motiverad då efter semestern. 🙂
Tack för en bra bok!
Hej,
skillnaden är rösträtten, så för oss småägare spelar det sällan en roll. Ofta är det bättre omsättning i b-aktien, kostar lite mindre men ger samma utdelning, så procentuellt får du bättre avkastning.
Lycka till,
Tobias